Την Κυριακή 12/1, ξεκινήσαμε δυναμικά τις αναβάσεις για το νέο έτος, με την ψηλότερη κορυφή του Παναιτωλικού μας, τον Κατελάνο (1924 μ).
Αρκετά μέλη και φίλοι του συλλόγου συγκεντρωθήκαμε πρωϊ πρωϊ στην Αγία Παρασκευή για να πραγματοποιήσουμε την κλασική κυκλική διαδρομή που είναι γνωστή σαν "διαδρομή Μαχά". Με καλό και ηλιόλουστο καιρό, αν και με πλήρη απουσία χιονιού, ολοκληρώσαμε τη διαδρομή μετά από 8μιση ώρες περίπου.
Το Σαββατοκύριακο 6-7 Νοεμβρίου, πραγματοποιήσαμε απόδραση στην υπέροχη Βάλια Κάλντα με μεγάλη συμμετοχή 65 ατόμων! Πρωί του Σαββάτου αναχωρήσαμε από το Αγρίνιο και μετά από μικρή στάση στα Γιάννενα, συνεχίσαμε για ανατολικό Ζαγόρι. Στη συνέχεια περάσαμε από το Γρεβενίτι όπου επισκεφτήκαμε και την γειτονική "λίμνη με τα νούφαρα" και τέλος καταλήξαμε στη Βοβούσα. Διανυκτερεύσαμε στο πανέμορφο αυτό χωριό που το χωρίζει στη μέση ο Αώος και βρίσκεται στην είσοδο της περίφημης Βάλια Κάλντα, του Εθνικού Δρυμού Πίνδου. Την επόμενη μέρα, η ορειβατική μας ομάδα 25 ατόμων πραγματοποίησε μια μεγάλη διάσχιση 10 ωρών από την Βοβούσα στο Αρκουδόρεμα, στις λίμνες Φλέγγα, στην κορυφή Φλέγγα (2.159 μ) και τέλος στο καταφύγιο Μαυροβουνίου και στον δρόμο που οδηγεί στη λίμνη πηγών Αώου, όπου μας περισυνέλεξε το λεωφορείο. Οι υπόλοιποι φίλοι έκαναν μια πιο κοντινή διαδρομή από την Βοβούσα προς τον Αώο και το Αρκουδόρεμα με επιστροφή ξανά στο χωριό. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία γεμάτη από εικόνες της φθινοπωρινής φύσης.
Φωτογραφίες: Χρήστος Μακροζαχόπουλος
Ο σύλλογός μας, πραγματοποίησε το πρώτο Σαββατοκύριακο του Οκτώβρη μια πολύ όμορφη εξόρμηση στα Τζουμέρκα και στις βουνοκορφές του Λάκμου. Η αναχώρηση έγινε το πρωί του Σαββάτου με δύο μικρά λεωφορεία και μετά από μικρές στάσεις στη Φιλιππιάδα και στο ανακατασκευασμένο γεφύρι της Πλάκας συνεχίσαμε με βόλτα στα Πράμαντα. Στη συνέχεια περάσαμε από την εντυπωσιακή μονή Κηπίνας και καταλήξαμε στις Καλαρρύτες όπου και διανυκτερεύσαμε.
Την επόμενη μέρα, η κυρίως ορειβατική μας ομάδα αποτελούμενη από 21 άτομα μεταφέρθηκε στο πέρασμα του Μπάρου (ο ψηλότερος ασφάλτινος δρόμος της Ελλάδας) και από εκεί διέσχισε την κορυφογραμμή του Λάκμου που χωρίζει την Ήπειρο από τη Θεσσαλία. Η ομάδα έφτασε πάνω από το Χαλίκι Ασπροποτάμου και κοντά στις πηγές της Βερλίγκας, πριν επιστρέψει από την ίδια διαδρομή συμπληρώνοντας 6μιση περίπου ώρες πορείας. Οι υπόλοιποι φίλοι μας περπάτησαν από τις Καλαρρύτες μέχρι τους πανέμορφους καταρράκτες της Κουιάσας με τον παλιό μύλο που λειτουργεί σαν καφέ. Το βράδυ της Κυριακής επιστρέψαμε στο Αγρίνιο και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη εξόρμηση.
Μετά την ακύρωση της προγραμματισμένης μας εκδρομής για τις 29 Αυγούστου, ο σύλλογός μας πραγματοποίησε την ημέρα αυτή εξόρμηση στον Τόρνο Ευρυτανίας με το Μικρό Πανταβρέχει. Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από την όμορφη αυτή απόδραση.